Od 16.10.2014 ponúkame služby zhodnocovania/drvenia stavebných odpadov priamo v mieste vzniku odpadu, teda priamo na stavenisku, resp. stavbe. Pri demoláciach objektov a následnom zdrvení stavebných odpadov na mieste demolácie sa ušetrí čas potrebný na odvoz odpadu a v neposlednom rade pohonné látky spojené s prepravou odpadu. Zároveň je takto recyklovaný materiál priamo využiteľný pri ďalšej výstavbe ako náhrada prírodného kameňa. Drvenie stavebných odpadov realizujeme pomocou mobilnej drviacej jednotky RESTA CK 4, ktorú vďaka kompaktným rozmerom je možné rýchlo a jednoducho prepravovať a inštalovať na stavenisku (nieje nutná nadrozmerná preprava). Zariadenie má vlastný dieselelektrický generátor, preto je uplne autonómne a vďaka výkonnostnej rezerve a elektrickým výstupom 220 V, 380V umožňuje šúbežnú prevádzku ďalších elektrických zariadení.

video: www.youtube.com/channel/UC0hjGqGZzuieRQE55OKoHSA

Recyklácia stavebných odpadov je jednou zo strategických úloh v oblasti životného prostredia nie len na Slovensku, ale i na medzinárodnej úrovni. Recyklácia stavebných odpadov prináša investorom i značný ekonomický efekt, nakoľko stavebná suť vznikajúca v rámci búracích a demolačných prác je až z 90% spätne využiteľná v stavebníctve a je plnohodnotnou náhradou prírodných materiálov.

Ekonomické výhody recyklácie stavebných odpadov:

 

  • Úspora nákladov za dopravu stavebných odpadov na skládku

  • Úspora nákladov za poplatky za uloženie odpadov na skládku

  • Úspora nákladov za nákup prírodných materiálov

  • Úspora nákladov za dopravu prírodných materiálov

  •  

Produktom recyklácie je drvenie materiálov rôznych frakcií a rôzneho charakteru. Na recyklačnú linku sa dováža odpad vo forme sute, ktorý je produkovaný pri stavebných a demolačných prácach. Tento je v procese recyklácie triedený a podrvený. Výsledný produkt je závislý od vstupov, teda od charakteru recyklovaného odpadu. Vo všeobecnosti je možné produkt rozdeliť do štyroch hlavných kategórií, nasledovne:

1. Betónový recyklát (využitie ako plnivo do betónov)
2. Asfaltový recyklát (využitie pri oprave málo zaťažených vozoviek, konštrukcia nových stmelených podkladových vrstiev)
3. Tehlový recyklát (výroba vybrolisovaných tvárnic, plnivo do malty, výroba nepálených lisovaných tehál, výplňové kamenivo)
4. Zmesový recyklát (podkladový materiál, zásypový materiál).

Produkt vznikajúci pri recyklácií má rozsiahle aplikačné možnosti v stavebníctve, ktoré možno zhrnúť nasledovne:
a. Stabilizačný podkladový materiál (podložia ciest, parkovacích plôch, železničné stavby)
b. Drenážne materiály
c. Plnivo do betónov (porovnateľné vlastnosti ako pri použití prírodného kameniva)
d. Zásypový materiál (rozvody energií, základy budov, a pod.).

Výsledný produkt, recyklát, má porovnateľné kvalitatívne vlastnosti ako jeho prírodné ekvivalenty a jeho použitím je možné výrazným spôsobom znížiť spotrebu týchto surovín a výrazne znížiť negatívny dopad ťažby na životné prostredie.